Nevyhnutnosť vitamínu C pre naše telo

Ľudské telo je pozoruhodné v mnohých ohľadoch. Má však svoje limity, medzi ktoré patrí napríklad neschopnosť vyrobiť si vitamín C. Práve s ním súvisí veľa zdravotných výhod. Vitamín C sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, vrátane jabĺk, kiwi, jahôd, papriky či kapusty. Odporúčaný denný príjem vitamínu C je pre ženy 75 mg a pre mužov 90 mg.

Vitamín C znižuje riziko chronického ochorenia
Ide o silný antioxidant, ktorý napomáha posilneniu prirodzenej obranyschopnosti vášho tela. Antioxidanty sú molekuly, ktoré posilňujú imunitný systém. Fungujú tak, že chránia bunky pred škodlivými molekulami alebo inak nazývanými radikály. Ak sa začnú radikály hromadiť, môžu podporovať oxidačný stres, ktorý súvisí s mnohými chronickými chorobami.

Vitamín C môže udržať váš krvný tlak na uzde
Vysoký krvný tlak vás vystavuje riziku srdcových chorôb, ktoré sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že vitamín C pomáha k zníženiu krvného tlaku. Platí to dokonca nie len u zdravých dospelých, ale aj u tých, ktorí zvyknú mať s tlakom problémy.

Vitamín C môže znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a zabrániť vzniku záchvatov dny
Dna sa objavuje v momentoch, keď je v krvi príliš veľa kyseliny močovej. Tá je odpadovým produktom ľudského tela. Pri vysokých hladinách môže kryštalizovať a ukladať sa v kĺboch. V istej štúdii sa udáva, že ľudia, ktorí konzumovali vitamín C mali podstatne nižšie hladiny kyseliny močovej v krvi než tí, ktorí tento vitamín neužívali.

Vitamín C pomáha predchádzať nedostatku železa
Železo je dôležitá živina, ktorá má v tele niekoľko funkcií. Je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a transport kyslíka do celého tela. Doplnky s vitamínom C môžu pomôcť k zlepšeniu vstrebávania železa z potravy. Pomáha pri premene toho železa, ktoré je slabo absorbované, napríklad z rastlín. Je to nevyhnutné najmä pre ľudí, ktorí nejedia mäso. Práve mäso je totiž najväčším zdrojom železa vôbec.