Prekvapivé výhody vitamínu D

Vitamín D je niečo, čo sa nazýva aj darom slnečného žiarenia. Vyrába ho totiž priamo naša pokožka práve v momente, kedy na ňu dopadajú slnečné lúče. Problém nastáva vtedy, ak si neviete zaistiť dostatočný prísun tohto vitamínu prirodzenou cestou, teda zo slnečného žiarenia. Vtedy ste odkázaní na jeho prísun v podobe rôznych vitamínových tabliet.

Dôležité funkcie vitamínu D
Vitamín D má niekoľko dôležitých funkcií. Medzi najdôležitejšie patria regulácia absorpcie vápnika a fosforu, pričom zároveň zaisťuje normálne fungovanie imunitného systému. Dostatočné množstvo vitamínu D je dôležité pre normálny vývoj kostí či zubov a zvýšenie odolnosti proti určitým ochoreniam.

Ak vaše telo nemá dostatok vitamínu D, vystavujete sa riziku vzniku abnormalít v kostiach. Patria medzi ne napríklad mäkké kosti či osteoporóza.

Výhody, ktoré vás prekvapia
Vitamín D bojuje proti chorobám. Jeden konkrétny výskum poukázal na fakt, že vitamín D môže zohrávať dôležitú úlohu pri:

  • znížení rizika roztrúsenej sklerózy
  • zníženie pravdepodobnosti srdcových chorôb
  • zníženie rozvoja chrípky vo vašom tele

Jednou z ďalších prekvapivých výhod je, že vitamín D bojuje proti depresiám. Ďalší z výskumov dokázal, že vitamín D môže mať vplyv pri tvorbe nálad, konkrétne pri potláčaní depresie. Štúdia bola zameraná na ľudí s depresiou, ktorí dostávali dávky vitamínu D, čím sa zlepšil ich zdravotný stav. Práve nedostatok vitamínu D bol spozorovaný na vzorke ľudí, ktorých častejšie trápila depresia a úzkosť.

Vitamín D zároveň podporuje chudnutie. Práve preto by ho mali zaradiť do svojich stravovacích návykov tí, ktorí sa snažia zlepšiť svoju postavu alebo predchádzať srdcovým chorobám. Ideálnu formulu vitamínu D nájdete na našom webe.